Wil je ex het huis niet verkopen? Zo los je dat op!

Alsof een relatiebreuk nog niet erg genoeg is, kan je ook nog een ex hebben die niet mee werkt aan de verkoop van het huis. Gelukkig ben je niet verplicht om samen eigenaar te blijven. De wet biedt altijd een oplossing. In dit blog leg ik uit wat je kunt doen als jij na de scheiding het huis wilt verkopen maar je ex partner niet wil meewerken.

Hoe lang kan mijn ex de verkoop van het huis tegenhouden?

Zoals ik al schreef ben je niet verplicht om samen eigenaar te blijven. Zelfs als je dit zou willen afspreken mag dat voor maximaal 5 jaar. Dat lijkt erg lang, maar ik heb meerdere keren meegemaakt dat ex-partners tientallen jaren na hun relatiebreuk nog steeds samen eigenaar waren van een woning.

Op den duur wil één van beiden af van de situatie. Vaak is het financieel niet mogelijk om de woning te verdelen en op één naam te zetten. Bijvoorbeeld omdat het inkomen te laag is voor een nieuwe hypotheek. In dat geval is verkoop de enige optie.

hoe lang kan ex verkoop huis tegenhouden

Je ex kan jou dus niet dwingen om samen eigenaar te blijven. Wel bestaat de mogelijkheid om bij een echtscheiding een tijdelijke “voorziening” te vragen aan de rechter. Op deze manier kan je ex de verkoop van het huis tegenhouden tot 6 maanden na de inschrijving van de echtscheiding. Waren jullie niet getrouwd maar was er sprake van een samenlevingscontract? Dan kan daar een vergelijkbare regeling in staan.

scheiding huis verkopen partner werkt niet mee

Vervangende toestemming verkoop woning aanvragen

Wil een mede-eigenaar het huis niet verkopen? Dan bestaat de mogelijkheid om een vervangende toestemming voor verkoop van de woning aan te vragen bij de rechter.

Helaas betekent dit wel een rechtszaak. Voor het aanvragen van een “machtiging” bij de rechter heb je een advocaat nodig die een verzoek indient bij de rechtbank. Het goede nieuws is dat dit ook in een kort geding kan. Als er sprake is van “gewichtige redenen” en een “spoedeisend belang” dan kun je langs deze weg op korte termijn een oplossing afdwingen. Een spoedeisend belang kan bijvoorbeeld zijn dat je vanwege dubbele woonlasten de hypotheek niet langer kunt opbrengen.

vervangende toestemming verkoop woning

De rechter maakt altijd een afweging tussen de belangen van beide partijen. Dit betekent dat het belangrijk is om een goed “dossier” op te bouwen. Denk bijvoorbeeld aan het schriftelijk bevestigen van telefonisch gemaakte afspraken. Staat het huis te koop en heeft zich een potentiële koper gemeld? Dan ben je het al eens over het feit dat de woning wordt verkocht, maar gaat de discussie wellicht over het aanvaarden van een bieding op het huis. Deze situatie leent zich prima voor een kort geding, waarbij de rechter op korte termijn een beslissing kan nemen.

Maar staat de woning nog niet te koop? Hebben jullie bijvoorbeeld afgesproken om nog even samen eigenaar te blijven, maar wil jij af van deze situatie? Als je ex het huis niet wil verkopen kun je een procedure starten om je ex te verplichten tot medewerking. In dat geval gaat het niet alleen om een handtekening onder de koopakte, maar bijvoorbeeld ook om de keuze voor een makelaar en het opleveren van de woning aan de koper.

Het is maar de vraag of deze laatste situatie zich leent voor een kort geding. Vooral als er nog geen sprake is van een ”dossier”. Wil jij bijvoorbeeld iets anders dan wat jullie hebben afgesproken in het convenant? Of is er nog helemaal geen correspondentie tussen jou en je ex over dit onderwerp? Dan zal een advocaat waarschijnlijk beginnen met het schrijven van een brief aan je ex. Vervolgens is het gebruikelijk dat je ex een eigen advocaat inschakelt. Je kunt in plaats daarvan ook voorstellen om samen naar een mediator te gaan. Dat is goedkoper dan ieder een eigen advocaat betalen.

Zelf de zaken op papier zetten?

Bij een echtscheiding is het gebruikelijk om in een convenant af te spreken wat je met gemeenschappelijke bezittingen gaat doen. Zo kun je bijvoorbeeld afspreken of je het koophuis gaat verkopen of verdelen. Verdelen houdt in dat één van beiden de woning en hypotheek overneemt, waarbij de ander wordt uitgekocht.

Een echtscheidingsconvenant wordt normaal gezien opgesteld door een advocaat of een mediator. Woonden jullie ongehuwd samen? Dan heb je geen advocaat nodig om een convenant te maken. Je hoeft ook niet naar de rechter, zo lang je het maar onderling met elkaar eens bent.

Samenwoners die uit elkaar gaan kunnen dit gratis convenant gebruiken om de verdeling van het huis vast te leggen. Daarna heb je nog wel een notaris nodig, maar hoef je dus niet naar een advocaat.

Een andere optie is het geven van een verkoopvolmacht. Partner A kan bijvoorbeeld aan partner B een volmacht geven waarmee partner B de verkoop zelfstandig kan regelen. Je kunt ook beiden een volmacht geven aan een derde persoon. In de volmacht kun je onder andere afspreken wat de minimale verkoopprijs moet zijn. Hier vind je een gratis voorbeeld. Is dit wat voor jullie? Maak dan een afspraak bij een lokale notaris om de volmacht aan te passen aan jullie wensen. De notaris kan de handtekening onder de volmacht legaliseren, zodat deze ook gebruikt kan worden voor de overdracht bij de notaris.

Vraag een gratis waardebepaling aan

Het heeft weinig zin om je huis te koop te zetten bij een makelaar zonder medewerking van je ex. Ik vermoed dat de meeste makelaars daar niet eens aan willen beginnen. Je kunt in theorie proberen om jouw helft van het huis te verkopen, maar ik denk niet dat daar veel kopers voor zijn te vinden.

Wie weet, kan een taxatie van de woning je ex-partner op andere ideeën brengen. Uiteraard zijn daar wel kosten aan verbonden. Je kunt in plaats daarvan ook een paar makelaars uitnodigen voor een waardebepaling. Veel makelaars bieden dit gratis aan voor eigenaren die overwegen om hun huis te verkopen.

Werkt je ex niet mee aan een officieel taxatierapport? Bijvoorbeeld doordat hij of zij de taxateur geen toegang wil verlenen tot de woning? Dan mag een makelaar een zogenoemde “geveltaxatie” opstellen.

geveltaxatie

Meer lezen?

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Scroll naar boven